Lekarz | Gabinet | Ortopedia | Traumatologia | Medycyna sportowa | Podiatria | Prezentacje

Ścięgno piętowe (Achillesa)
dr Robert Świerczyński
Podskórne przerwania ścięgna piętowego (Achillesa)
- patomechanika, leczenie, usprawnianie


Fizjologia skoku (obciążenia)

Jednostka ścięgnisto-mięśniowa będąca modelem funkcjonalnym składa się z komponenty kurczliwej i elastycznej. Komponenta kurczliwa to włókna mięśniowe, które magazynują energię w niewielkim stopniu. Komponenta elastyczna to włókna ścięgniste i mostki aktyno-miozynowe mięśnia. Są one głównym magazynem energii. Im sztywniejszy jest komponent elastyczny tym mniej energii magazynuje. Podczas skoków, ze względu na krótki czas odbicia, możliwości magazynowania energii są ograniczone.
Oceniano stopień rozciągania ścięgna piętowego i mięśni łydki: (różnica między długością ścięgna i jednostki śc.-mięśniowej, oraz zmiany w długości mięśnia do całej jednostki w %):
 wyskok z siaduwyskok dosiężnypodskoki
Achilles9 mm 6mm 13mm
Brzuchaty65% 81% 70%
Płaszczk. 68% 81% 63%

Badania oceniające obciążenia i pracę wykonywaną przez m. trójgłowy podczas wyskoku z przysiadu maksymalnego wyskoku dosiężnego i podskoków (Komi i wsp)* wykazały:
Wyskok z siadu 2233N (siła)34J (praca) 23% (energia zmagazynowana)
Maks. wyskok 1895N 27J 17%
Podskoki 3786N 51J 34%

- 14 -

POCZĄTEK
POPRZEDNIANASTĘPNA
PREZENTACJE
Fizjologia skoku.


Do początku strony


Lekarz | Gabinet | Ortopedia | Traumatologia | Medycyna sportowa | Podiatria | Prezentacje

dr n. med. Robert Świerczyński
Konsultacje w zakresie ortopedii
i traumatologii sportowej oraz medycyny sportowej. Poradnia leczenia urazów sportowych, poradnia wad postawy i zaburzeń okresu dorastania oraz poradnia podiatryczna (leczenia
problemów stóp).

Jeśli mają Państwo pytania lub oczekują porady chętnie odpowiem na listy.
S E R D E C Z N I E   Z A P R A S Z A M !
Pytania proszę kierować na adres
poczty elektronicznej
PORADNI INTERNETOWEJ ZdroweMiasto.PL
Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie (1988), wieloletni asystent Kliniki Ortopedycznej prof. A. Dziaka w Warszawie. Lekarz ortopeda z drugim stopniem specjalizacji w zakresie medycyny sportowej, ortopedii i traumatologii.
Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu urazów sportowych, operacyjnej korekcji deformacji paluchów koślawych (MORO), doleczanych metodą bezgipsową,
artroskopowej rekonstrukcji więzadeł stawu kolanowego, skokowego i ramiennego.
Uczestnik wielu kongresów i kursów w kraju i za granicą. Członek ISAKOS (International Society of Arthroscopy, Knee Suergery and Orthopaedic Sports Medicine), ESSKA (European Society of Sports Traumatology, Knee Surgery and Arthroscopy), AOFAS (American Orthopaedic of Foot and Ankle Society), PTTS (Polskie Towarzystwo Traumatologii Sportowej), PTMS (Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej).
Wykładowca dla studentów i lekarzy szczególnie w dziedzinie patologii ścięgna Achillesa, stawu skokowego, artroskopowej, rekonstrukcyjnej chirurgii stawów. Autor licznych prac naukowych. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Traumatologii Sportowej.




Ostatnia aktualizacja: roku

Copyright © dr n. med. Robert Świerczyński &
projekt & wykonanie piotrK 2003 PERITUS
Bydgoszcz, ul. Warszawska 15/1
tel.: (52) 345 67 61 lub (52) 325 46 30, kom. 602 704 115