Lekarz | Gabinet | Ortopedia | Traumatologia | Medycyna sportowa | Podiatria | Prezentacje

Ścięgno piętowe (Achillesa)
dr Robert Świerczyński
Podskórne przerwania ścięgna piętowego (Achillesa)
- patomechanika, leczenie, usprawnianie


Sposoby leczenia przerwań ścięgna piętowego

Leczenie zachowawcze

Pionierem leczenia zachowawczego w czasach nowożytnych był John Hunter (1766), który leczył zerwanie własnego ścięgna bandażowaniem stopy i łydki w ustawieniu końskim na noc, z dobrym wynikiem odległym. Leczenie zachowawcze w chwili obecnej stosowane jest tylko wyjątkowo u pacjentów nie gwarantujących rozumnej współpracy pooperacyjnej (unieruchomienie gipsowe). Nieliczni autorzy podają dobre wyniki przy leczeniu w obuwiu ortotycznym (np. Adimed Variostabil), w przypadku, gdy w obrazie USG kikuty ścięgna stykają się ze sobą w końskostopiu ok. 25°, głównie u pacjentów sędziwych, o mniejszej aktywności, i przeciwwskazaniach do zabiegu operacyjnego.

Leczenie operacyjne

Pozwala odtworzyć funkcjonalnie właściwą długość jednostki ścięgnisto-mięśniowej i przywrócić prawidłową siłę i wytrzymałość ścięgna. Operacyjne odtworzenie ciągłości ścięgna jest w chwili obecnej standardem postępowania. Ze względu na specyfikę budowy i przebiegu ścięgna, zamknięte odtworzenie jego prawidłowych parametrów wydaje się mało prawdopodobne (szwy przezskórne). Dobierając technikę szwu i ew. wzmocnienia należy dążyć do optimum wytrzymałośći i minimum ucisku (efekt konstrykcyjny). Kluczowe znaczenie ma zszycie ościęgna i powięzi.
W XXI wieku odchodzi się od unieruchomienia pooperacyjnego w opatrunku gipsowym na rzecz szybkiego obciążania i funkcjonalnego usprawniania. W uszkodzeniach częściowych sposób leczenia zależy od stopnia uszkodzenia – jeżeli zmiany obejmują poniżej 30% przekroju ścięgna, to jest wskazane postępowanie zachowawcze (do 6 m-cy), a gdy nie daje to efektu - zabieg operacyjny. Przy uszkodzeniach powyżej 30% przekroju lub u osób bardzo aktywnych (np. sportowcy) właściwsza wydaje się rewizja operacyjna i plastyka wzmacniająca.

- 29 -

POCZĄTEK
POPRZEDNIANASTĘPNA
PREZENTACJE
Sposoby leczenia przerwań ścięgna piętowego.


Do początku strony


Lekarz | Gabinet | Ortopedia | Traumatologia | Medycyna sportowa | Podiatria | Prezentacje

dr n. med. Robert Świerczyński
Konsultacje w zakresie ortopedii
i traumatologii sportowej oraz medycyny sportowej. Poradnia leczenia urazów sportowych, poradnia wad postawy i zaburzeń okresu dorastania oraz poradnia podiatryczna (leczenia
problemów stóp).

Jeśli mają Państwo pytania lub oczekują porady chętnie odpowiem na listy.
S E R D E C Z N I E   Z A P R A S Z A M !
Pytania proszę kierować na adres
poczty elektronicznej
PORADNI INTERNETOWEJ ZdroweMiasto.PL
Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie (1988), wieloletni asystent Kliniki Ortopedycznej prof. A. Dziaka w Warszawie. Lekarz ortopeda z drugim stopniem specjalizacji w zakresie medycyny sportowej, ortopedii i traumatologii.
Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu urazów sportowych, operacyjnej korekcji deformacji paluchów koślawych (MORO), doleczanych metodą bezgipsową,
artroskopowej rekonstrukcji więzadeł stawu kolanowego, skokowego i ramiennego.
Uczestnik wielu kongresów i kursów w kraju i za granicą. Członek ISAKOS (International Society of Arthroscopy, Knee Suergery and Orthopaedic Sports Medicine), ESSKA (European Society of Sports Traumatology, Knee Surgery and Arthroscopy), AOFAS (American Orthopaedic of Foot and Ankle Society), PTTS (Polskie Towarzystwo Traumatologii Sportowej), PTMS (Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej).
Wykładowca dla studentów i lekarzy szczególnie w dziedzinie patologii ścięgna Achillesa, stawu skokowego, artroskopowej, rekonstrukcyjnej chirurgii stawów. Autor licznych prac naukowych. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Traumatologii Sportowej.




Ostatnia aktualizacja: roku

Copyright © dr n. med. Robert Świerczyński &
projekt & wykonanie piotrK 2003 PERITUS
Bydgoszcz, ul. Warszawska 15/1
tel.: (52) 345 67 61 lub (52) 325 46 30, kom. 602 704 115