ORTOPEDA Warszawa

ORTOPEDA

Choroby kręgosłupa

Choroba krążka międzykręgowego

Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego. Synonimy: choroba dyskowa, ból krzyża, rwa kulszowa, ischias, wypuklina jądra miażdżystego, wypadnięcie dysku.

W obrazie RTG najczęściej widoczne jest zwężenie przestrzeni międzytrzonowej i wyrośla zwyrodnieniowe na krawędziach kręgów. W badaniu MRI (magnetyczny rezonans jądrowy) sygnał z tarczy międzykręgowej ulega podwyższeniu (w związku z odwodnieniem struktury tkanki), często widoczne jest uwypuklanie się pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej do światła kanału rdzeniowego i ucisk lub modelowanie worka oponowego pokrywającego elementy korzeniowo-rdzeniowe oraz przewężanie kanału rdzeniowego i otworów korzeniowych. Ponieważ proces zwyrodnieniowy krążka prowadzi do jego odwodnienia i obniżenia, zaburzeniu ulega praca powierzchni stawowych stawów międzywyrostkowych, chrząstka ściera się, powoduje to bolesność przy ruchach, itd.

Patologia tarczy międzykręgowej może doprowadzić do wypukliny ("wypadnięcie dysku") z uciskiem na struktury korzeniowo-rdzeniowe ("korzonki"), co przy braku poprawy po programie rehabilitacji i leczeniu farmakologicznym, zmusza do interwencji neurochirurgicznej (usunięcie dysku).

Choroby kręgosłupa a ciąża i poród

W czasie ciąży i połogu zachodzą sprzyjające warunki do pojawienia się lub nasilenia patologii dolnego odcinka kręgosłupa. Zmienia się pod wpływem gry hormonalnej elastyczność tkanek (więzadeł, torebek stawowych, itp.), ułatwiając przesuwanie się struktur względem siebie. Postawa wraz z rozwojem ciąży powoduje pogłębianie się lordozy i pochylenie miednicy do przodu, co daje dolegliwości nawet przy braku dyskopatii.

Jedyna rada, to stały nadzór rehabilitanta, regularne ćwiczenia (tzw. "Szkoła bólów krzyża") oraz stosowanie pasa podtrzymującego brzuch w ostatnim trymestrze ciąży. W trakcie porodu naturalnego wzrasta ciśnienie tłoczni brzusznej przy parciu i może to na krótko nasilić dolegliwości bólowe odc. L-S lub zaostrzyć objawy korzonkowe. Przy znieczuleniu okołoporodowym zwiotczenie napięcia mięśni okołokręgosłupowych i nadruchomość trzonów względem siebie, może spowodować zaostrzenie dyskopatii lub doprowadzić do wypukliny jądra miażdżystego. Najlepszym rozwiązaniem jest optymalne "przygotowanie" kręgosłupa do ciąży i porodu oraz kontynuacja ćwiczeń aż do szczęśliwego rozwiązania i zakończenia połogu.