PODIATRA
Paluchy koślawe (halluxy)
Dane epidemiologiczne wskazują, że do leczenia operacyjnego paluchów koślawych (halluxów) kwalifikuje się 0,5% ponad 40 milionowej populacji Polski. Na zalecaną terapię decyduje się znikomy odsetek potencjalnych pacjentów, spośród których 90% to kobiety. Są one grupą, u której dolegliwość ta występuje wyjątkowo często i szczególnie dla nich jest ona uciążliwa.
Wbrew powszechnym opiniom terapia paluchów koślawych nie stanowi jedynie problemu kosmetycznego. Będąc pierwszymi z łańcucha stawów umożliwiających poruszanie się, stawy stopy wpływają na funkcjonowanie pozostałych. Ich niewłaściwa praca z biegiem czasu skutkuje dysfunkcją stawów położonych powyżej. Deformacja koślawa palucha to nieuchronna ewolucja płaskostopia poprzecznego, modzeli pod głowami kości śródstopia (tzw. metatarsalgia), koślawości tyłostopia, przykurczu ścięgna Achillesa, niestabilności stawu skokowego i in.
Z czasem zmianom chorobowym ulegają coraz wyższe partie kończyny dolnej.
W zabiegach korekcyjnych stosujemy osteotomię "Z", tzw. "Scarf" oraz skośną MORO z plastyką tkanek miękkich stawu śródstopno-palcowego palucha. Zaletami tej metody jest stabilne zespolenie odłamów umożliwiające leczenie bezgipsowe po operacji. Obciążanie kończyny umożliwiające lokomocję samoobsługową jest możliwe od 2 doby po zabiegu. Po 6 tygodniach pacjentki powracają do chodzenia w obuwiu codziennym. Stosowana metoda gwarantuje ponadto trwałość efektów terapeutycznych. Odróżnia ją to od innych metod operacyjnych, w przypadku stosowania których prawdopodobieństwo nietrwałości efektów operacji jest znaczne. Bardzo często podczas jednego zabiegu jest wykonywana korekcja obu stóp.